Co nowego w Aleppo ?


W kwietniu tego roku udało nam się pojechać do Aleppo, gdzie uczestniczyliśmy przez kilka dni w życiu parafii św. Franciszka, śledząc misję franciszkanów na polu humanitarnym, edukacyjnym i duchowym. To kompleksowe wsparcie jakiego udzielają od początku wojny jest niezwykle ważne, a dla nas współpraca i przyjaźń z nimi jest także nauką jak efektywniej i lepiej pomagać.

Wiecie, że przy parafii funkcjonuje centrum katechetyczne, które skupia ponad 1200 dzieci różnych chrześcijańskich denominacji, wśród nich 320 uczestników „Pierwszego Kroku”. Centrum nosi nazwę „TAŁ” (skrót od arabskiego: „Edukacja, Wiara, Realizm”). Będąc w Aleppo udało nam się uczestniczyć w zajęciach formacyjnych dla dzieci, spotykając tam kilku naszych podopiecznych z „Pierwszego Kroku”. Cieszy nas to, że rodziny nie tylko przychodzą po wsparcie materialne dla swoich pociech, ale także chcą aby te uczestniczyły w życiu społeczności, ucząc się przy tym postaw prospołecznych.

W oparciu o Centrum „TAŁ” od stycznia prowadzimy pilotażowy projekt: „Drugi Krok – Młodzież Św. Franciszka”.  Jest to inicjatywa mająca na celu wsparcie 150 studentów, będących podopiecznymi franciszkanów.

Niektórzy z Was otrzymali od nas w przeszłości informację, że Wasz podopieczny opuścił Program, czy to ze względu na wyjazd z kraju, czy ze względu na osiągnięcie pełnoletności. Okazuje się, że ośmioro z takich dzieci jest aktualnie w „Drugim Kroku”! Popatrzcie jak sobie teraz radzą niektórzy z nich:


„Jestem na pierwszym roku studiów w Instytucie Finansów i Bankowości. W piątki udzielam katechez i jestem odpowiedzialny za edukację dzieci.

Należę też do Młodzieży Św. Franciszka, będąc przy tym nauczycielem w Centrum TAŁ. W wolnym czasie zajmuję się fotografią.

W życiu staram się robić coś pozytywnego, stale się rozwijać ” – Salim


„Mam 18 lat, jestem studentką pierwszego roku na kierunku finansów i bankowości. Oprócz tego jestem nauczycielką w Centrum TAŁ, pomagam dzieciom w odrabianiu prac domowych. Należę do młodzieży Św. Franciszka.

W wolnym czasie chodzę na siłownię i gram w koszykówkę” – Marni


„Studiuję ekonomię i pracuję w firmie  telekomunikacyjnej. Nie lubię tkwić w miejscu. Aktualnie uczestniczę w licznych kursach, w tym języka angielskiego czy obsługi Photoshopa.

Kościół odegrał ogromną rolę w moim życiu, od zawsze mi towarzysząc i wspierając duchowo, socjalnie i materialnie. Dążę do osiągnięcia swoich celów, zgodnie z Wolą Bożą, żyjąc w absolutnym przekonaniu, że to On wie co jest dla mnie najlepsze” –  Wissam

Trzymamy kciuki za tą dzielną młodzież i cieszymy się, że wspólnie możemy im towarzyszyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *